TWRP Recovery nedir?

TWRP Recovery nedir?

Android’li cihazlar, bootloader, radio, recovery ve sistem olmak üzere birkaç yazılım parçasından oluşurlar. Bootloader, cihazınızı açtığınızda devreye ilk giren yazılımdır ve recovery’nin mi, yoksa Android (“system”) ve radio’nun mu yükleneceğini seçer. Radio, cihazınızdaki antenleri denetler. Bu antenler sizi mobil ağ sağlayıcınızın baz istasyonlarına bağlarlar.

TWRP, Android cihazlar için geliştirilen en popüler kurtarma (recovery) yeteneği olarak ön plana çıkan bir özellik. Her Android cihazda olmamakla beraber TWRP çok çeşitli tablet ve telefon modellerini kapsar ve yeni cihazlar için mümkün oldukça daha çok kullanılabilir hale gelir.

Recovery, basit bir anlatımla Android’den ayrı çalışan, çeşitli sistem görevlerini yerine getirebilen bir “mini işletim sistemidir.” Android’li cihazlardaki çoğu recovery, OTA (havadan) güncellemeleri yükleyebilir, kullanıcı ve önbellek içeriğini silebilir (fabrika ayarlarına dönmek için), microSD’den harici araçlar çalıştırabilir. Recovery’yi normal bir PC’deki BIOS’a benzetebiliriz. Ancak görevleri biraz farklıdır, örneğin recovery I/O (giriş/çıkış) işlevlerini denetlemez. Recovery’nin görevi, Android yüklendikten sonra bitmektedir.

Her Marka cihaz için farklı TWRP yükleme yöntemleri vardır.

TWRP Recovery menüsüne girdiğimizde gelen ekran üzerinden dokunma ile işlerlik kazanmaktadır.

INSTALL:

Dahili hafızaya veya varsa SD kartınıza atmış olduğunuz Zip dosyasını veya Image yi yükleyebileceğiniz yer burası

WIPE:

Burası Yeni bir Rom yüklemeden önce mutlaka uğramanız gereken yer, ilk açılıştaki Factory Reset (Wipe Data & Cache & Dalvik/Art Cache) cihazınızdaki yerel hafıza hariç her şeyi siler.
Format Data butonuna basıldığında cihazın şifrelenmiş olan data partitionu silip yerine şifresiz data partition yaratır ve bu işlem cihazınızda yerel hafıza dahil, her şeyi sıfırlar.
Advanced Wipe seçeneklerin olduğu bölüm ise isteğe bağlı bazı bölümleri silebileceğimiz kısımdır.

BACKUP:

Mevcut cihazınızda her şeyin bire bir yedeğini almanızı sağlar.

RESTORE:

Önceden almış olduğunuz yedeği geri yüklemenizi sağlar.

MOUNT:

Bu seçenek, ADB ortamı ile erişilmek istenen bazı partitionları mount etmenizi sağlar.
Özel kullanım durumlarına sahip işlevsel bir özelliktir. İhtiyacınız olursa, mount etmeniz gereken bölümlere dokunmanız yeterlidir.

SETTİNGS:

TWRP ayarlarının yapılıcağı yerdir.

ADVENCED:

Copy

Log:Twrp üzerinden log almamızı sağlar.
Fix Permission: Klasör ve dosya izinleri otomatik olarak varsayılana düzenler.
File Manager: Dosya yöneticisidir.
Terminal:Terminal komutlarını kullanabileceğiniz kısımdır.
Reload Theme: Mevcut temayı varsayılana yükler.
ADB Sideload:Telefonunuzu bilgisayar ortamına bağlamanıza ve ADB üzerinden uygulamalara yönlendirme imkânı tanır.

REBOOT:

İşlemler tamamlandıktan sonra, cihazı normal hale döndürmeye yarayan System, cihazı kapatmaya yaran Power Off, Recovery ana sayfasına dönmeyi veya Download moda (Fastboot) almamızı sağlayan butonlar mevcut..

TWRP Recovery nedir?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir