Rom, Recovery, Custom Recovery, Wipe Nedir?

 

Rom, Recovery, Custom Recovery, Wipe Nedir?

Not: Veri kaybı telefonun bozulması garanti dışı kalması gibi işlemler olabilir bu konular ile ilgili tüm Sorumluluk işlem yapan kişilere aittir. konu ile ilgili hiç bir sorumluluk kabul edilmemektedir.

Recovery nedir custom recovery nedir, wipe, nedir neden yapılır nasıl yapılır?

Recovery nedir?

Android’li cihazlar, bootloader, radio, recovery ve sistem olmak üzere birkaç yazılım parçasından oluşurlar. Bootloader, cihazınızı açtığınızda devreye ilk giren yazılımdır ve recovery\’nin mi, yoksa Android (\”system\”) ve radio\’nun mu yükleneceğini seçer. Radio, cihazınızdaki antenleri denetler. Bu antenler sizi mobil ağ sağlayıcınızın baz istasyonlarına bağlarlar.

Recovery, basit bir anlatımla Android\’den ayrı çalışan, çeşitli sistem görevlerini yerine getirebilen bir \”mini işletim sistemidir.

Custom recovery nedir?

Custom recovery, stok recovery\’nin üstüne yükleyebileceğiniz özel bir recovery’dir. Custom recovery yüklemek için birçok nedeniniz olabilir, bunların çoğu ek işlevlerdir.

– Üçüncü parti ROM\’ları stok Android üzerine yükleyebilme.
– Nandroid yedekleri alabilme. Bu yedekler, kişisel verileriniz dahil her şeyi yedeklediğinden oldukça faydalıdır.
– Android Debug Bridge (adb) ile iletişim olanağı sunar. Böylece sorun giderme ve diğer geliştiricilere yönelik işlevlere ulaşabilirsiniz.
– Recovery\’ye kullanımı daha kolay, dokunmatik bir arayüz kazandırabilir.

Wipe nedir?

Wipe işlemi, yeni ROM yani yazılım yüklemeden önce mevcut ROM’un kalıntılarını sildiğimiz işlemdir. Sadece yeni yazılım yüklemeden önce değil, mevcut yazılımı sıfırlamak istediğimizde de cihaza Wipe yapabiliriz.
Wipe yaptıktan sonra cihazdaki yazılım da silinir mi?
Wipe işlemi cihazdaki ROM’u yani yazılımı silmez. O sistem üzerinde yapılmış tüm işlemleri siler. Yani bir nevi fabrika ayarlarına dönmüş olursunuz. Ama çok daha kapsamlı bir şekilde.
Wipe işleminden sonra mevcut yazılımınız tekrar çalışacaktır. Fakat tekrar tüm içerikleri yeniden kurmanız gerekecektir.

Full Wipe işlemi ne yapar?

Full Wipe işlemi, en kapsamlı Wipe işlemidir. Sistemdeki önbellek, dalvic, boot ve sistem verilerini temizler. Wipe

’a göre Full Wipe işleminin en belirgin farkı boot’u da silmesi. Android’deki boot dosyası silindikten sonra, cihaza yeni boot dosyası flashlamazsanız, cihazınızdaki yazılım yüklenmez ve cihaz boş ekranda yazılım bulamamış bir şekilde açık kalır.
Yeni boot ve ROM yükleyecekler haricinde Full Wipe işlemi çok gerekli bir işlem değil.

Recovery içine girdik, Wipe nereden yapılıyor?

Recovery içine girdikten sonra karşımıza Wipe Data / Factory reset işlemi çıkıyor. Bu seçeneği seçip, uyguladıktan sonra Wipe Cashe işlemini de yapıyoruz.
Full Wipe yapmak için Advanced kısmına girip; Wipe Dalvik Cache ve Wipe Battery Status işlemlerini de yapmamız gerekiyor.

Rom, Recovery, Custom Recovery, Wipe Nedir?” için bir yorum

  • 7 Ekim 2018 tarihinde, saat 14:52
    Permalink

    Rom recovery güzel paylaşım

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir