Gıdaların güvenilirliği artık akıllı telefonlarla tespit edilecek…

Çağımızın en büyük problemlerinden birisi sağlık açısından güvenilir gıdabulabilmek. Her ne kadar son kullanma tarihleri bize bu konuda fikir veriyor olsa da uzmanlar son kullanma tarihlerinin her zaman güvenilir olmadığı görüşünde.

Londra Imperial College‘de görev alan bir Türk Bilim insanı ise, akıllı telefonlar aracılığıyla güvenilir gıda tespiti yapmanın yolunu buldu.

Güvenilir gıda sensörü nasıl çalışacak?

Sanayileşme ve seri üretim her ne kadar dünyada açlık ve kıtlık sorununu belli bölgelerde azaltmış olsa da, gıda güvenliği kavramı da insan sağlığı için önemli tehditlerden biri haline geldi.

Bu konuda uzun süredir araştırma yapan, Imperial College Londra biyo-mühendislik bölümünden Yrd. Doç. Fırat Güder, akıllı telefonlara yerleştirilen ucuz bir sensörle gıda güvenliğini sağlaya

biliyor.

Sensör bozulma gazlarının ölçümlerini yapıyor ve normal değerlerden fazla olan bozulma gazı olduğu zaman tüketiciyi uyarıyor. Böylece kullanıcının ve belki de gıda işletmelerinin bozulan gıdaları tespiti çok daha kolay hale gelecek.

Gıdaların ne zaman bozulduğunun sağlıklı bir tespitini yapan bu teknoloji aynı zamanda son kullanma tarihi geçmesine rağmen bozulmamış olan gıdaların da çöpe gitmesine engel olacak. Türkiye‘de emsali olmasa da İngiltere‘de ve ABD’de son kullanma tarihi geçmiş ama bozulmamış gıdaların ucuza satıldıkları marketler bulunuyor.

delete.net/wp-content/uploads/2019/06/515x232xguvenilir-gida-akilli-telefon-1-e1561828796670.jpg.pagespeed.ic.mS0apDYQwU.webp" alt="" width="666" height="300"/>

Bugün sadece ABD‘de üretilen gıdaların yüzde 30 gibi önemli bir bölümü, son kullanma tarihine bakılarak çöpe atılıyor. Sensörün özellikle gıda güvenliğiaçısından çöpe giden ürünlerin yaklaşık yarısının geri kazandırılabileceği düşünülüyor.

Peki siz ne düşünüyorsunuz, Türk Bilim insanının bulduğu bu sensör güvenilir gıdaya daha kolay ulaşabilmemizi sağlayabilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir