Ticaret Bakanlığının, Haksız fiyat artışlarına karşı ‘mobil şikayet sistemi’ devrede

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, vatandaşların “Haksız Fiyat Artışı Şikayet Bildirimi Mobil Uygulaması”nı kullanarak, fiyatlarında anormal yükselişler gözlemlenilen ürünlerin kolaca şikayet edilebileceğini açıkladı.

Döviz kurundaki artışı bahane ederek, kur artışından etkilenilmemesine rağmen fiyat artışına giden firmalar ve ürünler, artık Ticaret Bakanlığı’nın yayınladığı uygulama ile şikayet edilebilecekler. Ticaret Bakanı Pekcan yaptığı açıklamada ayrıca, 5 bin 981 firma tarafından üretilen 82,660 ürünün inceleme altında olduğunu söyleyerek, bu firmalardan 382’sine ait 6,446 ürünle ilgili haksız fiyat artışı tespit edildiğini açıkladı.

Pekcan, Fahiş fiyat artışlarına ilişkin olarak Alo 175 Tüketici Danışma Hattı, Bakanlık, CİMER ve AKİM’e yapılan başvuruları hatırlatarak, şikayetlerin daha hızlı ve daha kolay ulaştırılması amacıyla mobil uygulamayı kullanıma sunduklarını söyledi.

Bakan Pekcan, “Bakanlık olarak, vatandaşlarımızın haksız fiyat artışlarına ilişkin başvurularını daha kolay ve hızlı yapabilecekleri Haksız Fiyat Artışı Şikayet Bildirimi (HFA-Bildirim) Mobil Uygulaması’nı hayata geçirdik. Tüketicilerimiz HFA-Bildirim uygulamasını mobil cihazlarına ücretsiz indirebilecek ve bu konuda yaşadıkları sorunları kolaylıkla Bakanlığımıza iletebilecekler. Ticaret Bakanlığınca şikayetlere ilişkin gerekli işlemler hızlı ve etkili şekilde gerçekleştirilecek.” dedi.

TÜKETİCİLER FOTOĞRAF ÇEKİP SİSTEME YÜKLEYEBİLECEK

Vatandaşların “HFA-Bildirim”i telefonlarındaki sanal market uygulamalarından indirebileceğini vurgulayan Pekcan, şunları kaydetti:

“Mobil uygulama üzerinden şikayete konu işletme ile ürüne ilişkin bilgileri girebilecek olan vatandaşlarımız, ayrıca ürünün fotoğraflarını da çekip sisteme yükleyebilecek. Gerek Alo 175 Tüketici Danışma Hattı gerekse HFA-Bildirim üzerinden gelen başvurular, şikayet edilen firma ya da kuruluşun bulunduğu il sınırları içindeki Ticaret Bakanlığı il müdürlüklerine otomatik olarak aktarılacak. İl müdürlüklerimiz şikayete ilişkin gerekli işlemleri tesis ederek cevap oluşturacak. Süreç, vatandaşlarımız tarafından mobil uygulama aracılığıyla takip edilebilecek.”

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, gerekli incelemeler yapıldıktan sonra haksız fiyat artışı olabileceği değerlendirilen başvurulara ilişkin dosyanın il müdürlüklerinden Bakanlık bünyesindeki Reklam Kuruluna iletileceğine dikkati çekerek, kurulun da incelemeleri yaptıktan sonra fahiş fiyat artışının tespiti halinde gerekli yaptırımları uygulayacağını ifade etti.

Şikayet süreci nasıl işliyor?

Adı HFA-Bildirim olan Uygulama marketlerinden indirilebilecek olan şikayet uygulamasına vatandaşlar çektikleri fotoğrafları da yükleyebilecekler. Bütün şikayetler, ilgili bölge Müdürlüğü’ne yönlendirilecek. Müdürlük gerekli işlemleri yapacak, vatandaş süreci adım adım takip edebilecek. Gerekli incelemelerde haksız fiyat artışı olabileceği düşünülen şikayetler, Bakanlık bünyesindeki Reklam Kurulu’na iletilecek. Bu kuruldan çıkacak karara göre de yaptırımlar uygulanacak.

Uygulamayı indirmek için:

HFA-Bildirim – Apple Store<
/a>

 

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/haksiz-fiyat-artislarina-karsi-mobil-sikayet-sistemi-devrede-41016643

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir