Sıfır Telefon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Şimdiki dönemde içinde bulunduğumuz teknoloji geçişi nedeniyle telefon alırken bazı şeylere dikkat etmekte fayda var. Bunlardan en önemlisi 4G’den 5G’ye geçişdir. Birkaç yıl önce Güney Kore’de 5G testleri yapıldı. Yakın gelecekte 5G’ye geçilecek. Bu da telefon alışlarımızı etkileyecek. Şu anki çipsetlerin hiçbiri 5G’yi desteklemiyor. 5G destekli ilk telefonlar 2018 sonunda ve 2019 başında çıkacak piyasaya. Teknolojide dünyanın en gelişmiş ülkeleri olan Güney Kore ve Çin 2019 yılı içinde 5G’ye geçmek niyetinde. Türkiye de bu konudaki en hızlı ülkelerden biri olarak 2020 yılı içinde 5G’ye geçişi tamamlamayı planlıyor. ABD de 2020 yılı içinde geçecek. Avrupa ülkelerinin de çoğunun 5G’ye geçişi 2021’e kadar sürecek.

Hal böyleyken, 2018’de, ki artık yarısını geride bıraktık, alacağımız telefonu en fazla 2 yıl kullanabileceğiz. Telefon alırken sadece 1,5–2 yıl kullanmak koşulunu dikkate almalıyız. Çünkü 2020 yılı içindeki 5G geçişi sonrası ister istemez teknolojik gelişmelere uyum sağlamak için biz de telefonlarımızı yenileyip daha hızlı interneti deneyimlemeye ihtiyaç duyacağız.

Eğer telefonumuzu 2019 yılında alacaksak, katiyen önceki yılın telefonunu almamalıyız. Birçok insan bir önceki yılın üst segment modelini, içinde bulunduğu yıl epey ucuzlamış olarak satın almayı tercih ediyor. Normalde fena bir fikir sayılmasa da 2019’da, 2018 model telefon almak, israf olacak. O nedenle aman dikkat! 2019 yılında eğer alacaksak, 5G’yi destekleyen 2019 model telefon almamız gerekecek. Pekiyi, ya 2020 yılına kadar bekleyip o zaman alsak? Tabii olur. Eğer elinizdeki telefon 2020’ye kadar işinizi görecekse, o da olabilir. 2020 yılında, 2019 model telefon da satın alabiliriz.

Telefon alırken 2, 3, hatta 4 versiyon öncenin modelini almayı tercih eden kitle özellikle dikkatli olmalı. Alacağı telefon, bir iki çağ geride kalabilir bu durumda. Teknolojide genel kural; Yeni, eskinin iyisinden daha iyidir.

Hazır yeri gelmişken, çentikten de bahsedelim. Android’in kurucusu Andy Rub

in tarafından kurulmuş Essential markasının başlattığı çentikli telefon eğilimi son derece yaygın hale geldi. Bütün markalar çentikli üst segment modellerini çoktan piyasaya sürdüler bile. Bir iki yıla kalmaz, çoğu insanın elinde çentikli telefon göreceğiz, muhtemelen. O nedenle alırken, eğer siz de arzuluyorsanız, görüntüsü de modern olsun diyorsanız, çentikli modellere öncelik verebilirsiniz.

 

Kaynak: medium.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir