Bulgaristan’dan Gelen +359’lu Çağrılara Aman Dikkat

Telefonunuza muhakkak bir dönem +3’le başlayan bir Bulgaristan hattından çağrı gelmiştir. Geri dönmediğinizi umduğumuz bu çağrının olayını biliyor muydunuz?

Çoğunlukla merakla başlayan bu geri arama süreci, sonrasında bambaşka bir boyut kazanıyor. Telefonu geri aradığınızda bir kadınla muhatap olmaya başlıyorsunuz ve dolandırıcılık hikayesi burada başlıyor. WhatsApp ve Skype konuşmaları, güven tahsis etmek için türlü hikayeler ve en sonunda işin evlilik, buluşma gibi şeylere gelmesi… Daha sonra da o ölümcül son darbe geliyor: “Pasaport işlemleri için 3000 Euro’ya ihtiyacım var.”

Bir başka yöntem de Kapıkule’ye kadar kurbanın getirilmesi. Bu sebeple hevesi ve libidosu tavan yapan kişinin, o an sevgiliyle buluşabilmek için parayı anında hesaba göndermesi. Elbette bu andan sonra karşı tarafla iletişimin tamamen kesilmesi ve paranın uçup gitmesi söz konusu oluyor.

Elbette bu yöntem hiç ama hiç yeni değil. 2011 yılında İsmail Ayekin isimli bir vatandaş, Bulgaristan’dan gelen bir arama sonrası tam 30 bin TL dolandırılmıştı. O dönem Ayekin, “Genç bir kızla konuşmak ve duygusal yakınlık hissetmek gözlerimi kör etti. Şimdi kendimi enayi gibi hissediyorum” diye konuşmuştu.

Gerçek ve yaşanmış hikayemiz şöyle

bu cevapsız çağrılarla bir sazan yakalanır. bu sazanı “sana geliyorum gel beni al” diyerek kapıkule’ye kadar getirirler. bu arada devamlı “şunun için, bunun için para lazım” derler, kurbanımız da bu paraları devamlı gönderir. kapıkule’ye kadar getirdikleri kişiden “vize işlemlerinde sorun çıktı şu kadar daha para lazımmış, gelemiyorum, lütfen biraz daha para gönder” derler. bizim delikanlı da takım elbise kravat o biçim giyinmiş elinde çiçekle sınırın öteki tarafında kendisine kavuşmak için bekleyen müşkül durumdaki misafirinin(!) son müşkülatını da giderip kavuşmak için parayı gönderir. bu son para gittikten sonra artık bu cevapsız çağrı sahiplerinin para istemek için bir sebebi kalmamıştır. bu kişi de bu parayı gönderdikten sonra bulgaristan’da aradığı numaraya bir daha sonsuza dek ulaşamaz.

geçmiş olsun. kapıkule gümrükte çalışan bir arkadaştan dinledim. oltaya gelen acayip çokmuş. hatta gümr

kteki elemanlar o kadar alışmışlar ki bu işe, takım elbise kravat elinde de çiçekle gümrüğe gelenlere direkt soruyorlarmış “bulgaristan’dan misafir mi bekliyorsun” diye. aynen diyormuş bekleyen kişi. sonra başlıyorlarmış gülmeye.

Sözün özü, bu tür bir arama aldığınızda tek yapmanız gereken şey var: Hiçbir şey yapmamak. 

Kaynak: www.seyler.eksisozluk.com/bulgaristandan-gelen-cevapsiz-cagrilarin-amaci-ne

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir