Android Neden Küreseldir?

Android neden küreseldir? Bu sorunun cevabı bir taraftan basit ama bunun nasıl uygulandığını da konuşacağız. Cevap basit diyoruz, çünkü küresel olma sebebi açık kaynak/özgür yazılım olmasıdır. Pekiyi, bu nasıl uygulanıyor, nasıl oluyor da sadece Google’a ait bir işletim sistemi değil de birçok şahsın ve kurumun desteği ve etkisiyle şekillenmekte olduğuna bakalım.

2003 yılında kurulan Android adlı şirketin başlattığı işletim sistemi, 2005 yılında Google’ın bu şirketi satın almasıyla daha farklı bir boyut kazandı. Başta fotoğraf makineleri için düşünülen işletim sistemi, 2005’ten sonra telefonlar (ve tüm mobil cihazlar) için düşünülerek bazı büyük değişikliklerle yoluna devam etti. 2007’de Open Handset Alliance (Açık Cihaz İttifakı) kuruldu. Bu ittifak, mobil cihazlar için açık kaynak/özgür yazılım ittifakıydı. Temel odak noktası da tabii ki Android’di. Bu ittifaka çok sayıda küresel şirket dahil oldu. Mesela; HTC, Sony, Samsung, Qualcomm, Huawei, Nvidia, ARM, vs. 2008’de kullanıcıya sunulduğunda ilk olarak HTC tarafından kullanıldı. İlk Android’li telefon HTC idi. Daha sonrasında birçok marka da bu akıma dahil oldu.

Sonraki yıllarda, Android artık piyasayı domine eder hale geldikten sonra, telefon üreticileri Android’i kendilerine göre özelleştirip faydalı bazı özellikler eklemeye başladılar. Örneğin; Linux’de swap space diye bir şey var. Bilgisayar kapatıldığında işletim sisteminin son durumu bu alanda muhafaza ediliyor ve sonraki açılışında hızlı bir şekilde (hızlı bir boot süreciyle) işletim sistemi açılıyor ve kullanıcı kaldığı yerden devam ediyor. Bunu HTC kendi telefonlarında uyguladı. Sonrasında, Google, bu özelliği Android’e ekledi. Böylece artık tüm Android’li telefonlar bu özelliğe sahip oldu. Bu neyin göstergesidir? HTC, Android’i değiştirdi/geliştirdi.

En güncel örnek de verelim. Ekran parlaklığını otomatiğe koyduğumuzda, normalde ortamın ışığına göre telefonun parlaklığı otomatik ayarlanıyor. Oysa, Samsung telefonlarda ortamın ışığına göre kullanıcının beğendiği/tercih ettiği derecede ayarlıyor. Yani, saf Android’de otomatik ayarlama belirli bir parlaklık derecesini karanlık-aydınlık her ortama göre kendini ayarlarken, Samsung’lar, kullanıcının istediği parlaklık derecesini her ortamda ışıkla orantılı olmak koşuluyla muhafaza etmeye çalışıyor. İşte bu özellik Android P ile Android’e de dahil edilmiş oldu. LG’nin başlattığı 18:9 ekran oranını Google, Pixel telefonlarında da kullandı. Essential’ın başlattığı çentik modasını saf Android de hemen benimsedi. Android P ile beraber çentikli telefonlar doğrudan işletim sistemi düzeyinde desteklenir hale geldi. Bunun gibi daha birçok örnek var. Hatta, Android aile yapısını gösteren çok farklı bir örnek de verelim. Google, Samsung’un telefonlarından birini (S6 edge) test edip 11 tane güvenlik açığı bulmuştu ve bunu Samsung’a bildirmişti. Samsung da bir güncellemeyle bunları telafi etmişti.

Görüldüğü gibi Android aslında Google’ın geliştirdiği değil dünyanın geliştirdiği küresel bir işletim sistemidir. Hatta öyle ki, bu işletim sistemini, isteyen kıvrımlı ekrana koyuyor, isteyen çentikli ekrana, isteyen daha farklı türden cihazlara. Esasında kuralları k

im neye göre koyuyor diye sorulursa, şöyle diyebiliriz: Eğer dünya kullanıcıları arasında çok beğenilmiş, tutulmuşsa, telefon üreticileri de benimsemiş ve o özelliği yaygınlaştırmışsa, hemen Android’e dahil ediliyor. Yani Android’e aslında Android’in kullanıcıları yön ve şekil veriyor. Apple gibi “Kullanıcılara neye ihtiyaç duymaları gerektiğini biz öğretiriz” diyen bir türde değil.

 

Kaynak: medium.com

Android Neden Küreseldir?” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir