Mobil Adli Bilişim (Mobli Forensics) Yazılımları

Telefon incelemesi, normal bilgisayarların adli incelemesine kıyasla çok daha karmaşık ve zordur. Birçok cep telefonunun kendine ait işletim sistemleri vardır, bu da bu tür aygıtların tersine mühendisliğini çok karmaşık bir işlem haline getirir. Mobil cihaz pazarının hızına mobil adli bilişim inceleme cihazlarının da yetişmesi gerekmektedir. Buda bu alanın karşılaştığı sorunlardan biridir.

Kolluk kuvvetleri bu cihazlardan gelen bilgilerle vakalarda oldukça önemli gelişmeler kaydederler. Kimi zaman suçlunun yakalanmasına kimi zamansa bir kişinin masumiyetine delil olabilecek veriler elde edilir. Mahkeme veya savcılar, herhangi bir suça karışmış olanların veya hakkında suçlama olan kişilerin kişisel elektronik cihazlarının incelemesini isteyebilir. Bu kolluk kuvvetlerinin daha fazla delil ve bilgi sahibi olması açısından istenir. Mahkeme kararıyla yapılır. Kişiye ait cep telefonu tablet gibi elektronik mobil cihazlar üzerinde adli inceleme ve analiz işlemi uzman kişilerce yapılır. Çoğunlukla tarihi geçmiş veya silinmiş verilere ulaşılır. Ayrıca güncel olarak telefonda bulunan bilgilerde incelemeye tabi tutulur.

Peki hangi yazılımlar veya donanımlar ile yapılmaktadır?

Cellebrite (UFED)

Dijital veri her türlü araştırma ve işlemlerde giderek daha önemli bir rol oynamaktadır. Verileri erişilebilir, işbirliğine dayalı ve uygulanabilir hale getirmek, Cellebrite’in en iyi yaptığı şeydir. 150 ülkede konuşlandırılmış 60.000’den fazla lisansa sahip dijital istihbarat dünyasının lideri olarak, dijital adli tıp, çıkarma ve analitik için en eksiksiz, endüstride kanıtlanmış çözümler yelpazesini kolluk kuvvetleri, askeri, istihbarat ve kurumsal müşterilere sunuyor.


Kaynak: https://www.cellebrite.com/en/home/

MSAB (XRY)

MSAB, mobil cihaz muayenesinde adli teknolojide, Avrupa ve ABD’de ofisleri ve dünya genelinde bir distribütör. Şirket 1984’ten beri mobil iletişim ile uğraşıyor ve şu anda mobil cihazlardan gelen verilerin adli olarak toplanması üzerine çalışıyorlar.

XRY, dünya çapında 100’den fazla ülkedeki Polis, Yasa Uygulama, Askeri, Devlet İstihbarat Ajansları ve Adli Laboratuarlar tarafından suçu araştırmak, istihbarat toplamak, sahtekarlığı araştırmak ve yolsuzlukla mücadele etmek için kullanılmaktadır.

Kaynak: www.msab.com/

Oxygen Forensics

Oxygen Forensics, 2000 yılında bir PC’den Mobil İletişim yazılım şirketi olarak kuruldu. Bu deneyim, mobil cihaz uzmanları ekibimizin mobil cihaz iletişim protokollerini anlamada eşsiz olmasını sağlamıştır. Bu bilgi ile yenilikçi teknikler geliştirdik.Oxygen Forensic® Dedektif, kullanıcılarımızın rakip adli analiz araçlarından çok daha kritik bilgilere erişmelerini sağlar. Mobil ve IoT cihazları, akıllı s

aatler, bulut servisleri ve uçaklar için en gelişmiş adli veri inceleme araçlarını sunuyoruz. Şirketimiz, iOS, Android, Windows Phone, BlackBerry ve diğerleri gibi geniş bir yelpazedeki mobil cihazları kapsayan evrensel adli çözüm sunar.

Kanyak: https://www.oxygen-forensic.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir