Dijital Hayatınızı Güvende Tutmanın 5 Yolu

Teknolojiler geliştikçe, güvenlik uzmanları da en iyi şekilde nasıl güvende kalabileceğimiz konusunda da tavsiye veriyor. 2019 başlarken, dijital yaşamı güvende tutmak için kısa bir liste sunalım.

1. Sınırlarınızı belirleyin ve onlara bağlı kalın

“Güvende kalmanın en iyi yolu, sınırları ayarlamaktır.” uygulamalar ve çevrim içi hizmetler ile hangi verileri paylaşacağınıza karar verin.

Bu şekilde, uygulama sizden paylaşmak istediğiniz şeyi aşan bir izin istediğinde, cevap vermeye daha hazır olursunuz.

2. Şifrelerinizi yönetin

Parola güvenliğine karşı en büyük tehdit artık şifrelerinizin gücü değil, birçok kişinin hesaplarının tümü veya birçoğu için aynı şifreleri tekrar kullanmasıdır. En değerli hesaplarınız için farklı şifreler kullanmak daha güvenli olacaktır. Şifrelerinizi kağıda yazarak düşük teknolojili yöntem kullana bilirsiniz. Her yerde aynı şifreyi tekrar kullanmak yerine, bunları yazmak çok daha güvenlidir.

3. Çok faktörlü kimlik doğrulamayı

En önemli sosyal medyanıza giriş yapmak için ek bir adım eklemek, çok fazla koruma sağlayabilir. Çok faktörlü kimlik doğrulama sistemleri, oturum açma işleminizin bir parçası olarak yazmanız için size altı basamaklı bir mesaj atabilir. Herhangi bir çok faktörlü kimlik doğrulama hiç olmamasından daha iyidir, ancak metin mesajları oldukça kolayca ele geçirilebilir veya gözetlenebilir. Daha güvenli bir rota, telefonunuzda özel bir kod üreten uygulama kullanmaktır. Telefonları veya SIM kartları sık sık değiştiren veya ek koruma isteyen kişiler, giriş yapmak için bilgisayarınıza giriş yapan bir fiziksel anahtar kullanmayı düşünebilir. Başlangıçta kurulumları biraz daha zaman alabilir ancak çoğu diğer yöntemlerden çok daha hızlı çalışırlar.

4.Kullanmadığınız uygulamaları silin

Akıllı telefon uygulamaları nerede olduğunuzu çok yakından takip eder ve konum verilerinizi reklam ve pazarlama şirketleriyle paylaşır. Sadece bir telefonu cebinizde taşımanız, izleme şirketlerine gittiğiniz yere ve ne kadar kalacağınıza ilişkin ipuçları verebilir ve telefonunuzla ilgili teknik ayrıntılar kimliğinize dair ipuçları verebilir. Artık bir uygulamayı kullanmıyorsanız, uygulamayı telefonunuzdan kaldırın. Yeniden ihtiyacınız olursa, her zaman hızlı bir şekilde yeniden yükleyebilirsiniz.

Sıfır Telefon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

5. Kullandığınız uygulamaları güncel tutun

Yazılım şirketleri, programlarındaki tüm güvenlik açıklarını her zaman bilmezler ve güncelleme yaptıktan sonra kullanıcılar sorunun çözüplüp çözülmediğini her zaman bilemez. Uzmanların verdiği en iyi öneri, yazılımlarınızı bilgisayarlarınızda ve mobil cihazlarınızda güncel tutmaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir